Wstrzymać budowę Panteonu Narodowego na Powązkach!

8

(Łączka A.D. 2014, zdj. Józef Wieczorek)

Wstrzymać budowę Panteonu Narodowego na Powązkach!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie przyłącza się do protestu Fundacji „Łączka” żądającej wstrzymania budowy Panteonu Narodowego na Wojskowych Powązkach do momentu ekshumacji i zidentyfikowania wszystkich pochowanych tam w anonimowych dołach śmierci Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych) zamordowanych z wyroków stalinowskich sądów w latach 40. i 50. ubiegłego wieku.

Dziwi nas oraz niepokoi pośpiech, z jakim Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przystąpiła do realizacji projektu, który w takim kształcie architektonicznym jest niegodny miana Panteonu Narodowego i wywołał oburzenie wielu rodzin pogrzebanych na „Łączce” bohaterów, a także środowisk patriotycznych.

Obawiamy się, że rozpoczęta już przy pomocy ciężkiego sprzętu budowa znacznie utrudni, a może nawet uniemożliwi dalsze prace ekshumacyjne, bez zakończenia których nie należy wznosić obiektu poświęconego niezłomności polskich patriotów w obronie narodowych imponderabiliów. Pośpiech jest w tej materii nie tylko niewskazany, ale także uwłacza powadze sprawy.

Naszą troskę pogłębia podana przez prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego informacja, że sekretarz generalny ROPWiM profesor Andrzej Kunert zamierza pochować w Panteonie Narodowym także inne osoby zamordowane wprawdzie przez komunistów i pochowane razem z Żołnierzami Niezłomnymi, ale nie mające nic wspólnego z walką o niepodległość Rzeczypospolitej, a wręcz przeciwnie, jak np. wzywający w 1944 roku do masowego mordowania Polaków pułkownik Ukraińskiej Powstańczej Armii Mirosław Onyszkiewicz-„Orest”, zbrodniarz hitlerowski Walter Mellentin, wydający Niemcom żołnierzy Armii Krajowej konfidenci gestapo Irena Lis i Alfred Milke.

Jeżeli tak ma wyglądać Panteon Narodowy na Wojskowych Powązkach, to lepiej aby go na razie nie stawiać. W tej delikatnej materii nie może być bowiem żadnych uchybień, a tym bardziej niegodnych pomysłów uwłaczających pamięci i czci narodowych bohaterów.

Wzywamy wszystkie stowarzyszenia kombatanckie i niepodległościowe do publicznego poparcia stanowiska Fundacji „Łączka”.

dr Jerzy Bukowski

rzecznik POKiN

3 comments on “Wstrzymać budowę Panteonu Narodowego na Powązkach!

 1. Szok! Minister Andrzej Kunert miesza ofiary ze zbrodniarzami – http://wiadomosci.onet.pl/kraj/szok-minister-andrzej-kunert-miesza-ofiary-ze-zbrodniarzami/q84153

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
  duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, publicysta, opozycjonista
  Obserwuj435
  Czy min. Andrzej Kunert i prezydent Bronisław Komorowski (szczycący się wykształceniem historycznym) nie znają najnowszej historii ? Nie potrafią odróżnić bohaterów, walczących o niepodległość Polski, od niemieckich i ukraińskich zbrodniarzy i kolaborantów? Przecież takie pomieszanie jest autentyczną zniewagą dla ofiar totalitaryzmu komunistycznego. Trzeba stanowczo przeciwko temu protestować………..

  Polubienie

 2. Wzorem Kardynała Tysiąclecia wołam z głębi mojego jestestwa No Possumus,Każde tak haniebne psucie Nasz Naród uzna za agresję, Są to działania wrogie,

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s